Zadbane kopyta - gwarancją prawidłowego funkcjonowania konia 0
Zadbane kopyta - gwarancją prawidłowego funkcjonowania konia

Zadbane kopyta gwarancją prawidłowego funkcjonowania konia

 

Mamy czas wiosenno-letni, kopytka naszych ukochanych koni są po zimie pewnie w różnym stanie - od dobrego po średni i myślę, że czasami może być nawet kiepski.

Mało słońca, mniej ruchu w zimie i dłuższe postoje w boksie często przyczyniają się do gnicia strzałek w kopytach. Mocz w ściółce w boksie może czasem za bardzo zmiękczyć puszkę kopytową, a mało ruchu wpływa na to, że strzałka może się nam zacieśnić, co wpływa potem źle na aparat ruchu z powodu nieodpowiedniego pompowania przez strzałkę krwi do kończyny.  

Powodów może być wiele, jak wiecie pewnie jako właściciele koni, że w przypadku kopytnych powiedzenie: "mieć końskie zdrowie" - jest delikatnie mówiąc nie na miejscu, bo to jedne z najwrażliwszych zwierząt na naszej planecie ;)  

 

[product id="177, 182, 178"]

 

Jak zawsze zaznaczę, zanim zacznę wymieniać i polecać produkty które stosowałam i stosuje u swoich podopiecznych - najważniejsze w diecie konia jest siano i świeża woda. To dzięki tym dwóm składnikom mamy piękne mięśnie i zdrowe jelita!  

Jak najmniej cukrów w diecie konia, jak najmniej paszy treściwej i mamy wizytę lekarza weterynarii tylko w przypadku szczepień i profilaktycznej kontroli. 

Zapraszam Was do przeczytania artykułu na temat odtoksyczniania koni, co jest bardzo ważne w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu konia, jak również kopyt:

Jak zacząć sezon pastwiskowy u koni? 

Oczyszczanie jelit i detoksykacja u koni 

 

Oczyszczenie organizmu z toksyn - to jest pierwsze co powinniśmy zrobić dla naszego konia po zimie!  

 

Dla koni które borykają się z tendencją do tycia, do zbierania w sobie jak gąbka cukrów, co widać po stanie kopyt: 

 

 • słaba puszka kopytowa  
 • pęknięcia pionowe   
 • poprzeczne linie świadczące o stanie przedochwatowym!
 • linie te przeważnie są spowodowane dużą ilością cukru w diecie ale czasami też nie odpowiednim struganiem lub podkuwaniem. Wtedy skonsultujcie swój przypadek z fizjoterapeutą lub innym kowalem lub lekarzem.
 • ciepłe kopyto - pilnie konsultacja z lekarzem pod kątem ochwatu!
 • suche kopyto, kruszące się

 

Dla koni u których występują te objawy lub nawet część z nich polecam preparat na odtoskycznienie i oczyszczenie organizmu. 

 

 •   EquGreen Huf-Tonikum (ReheX) - szczególnie dla koni które mają stan przedochwatowy lub już ochwat - na temat suplementacji przy tej chorobie i dokładnego czasu podawania produktów napiszę osobny artykuł rozszerzając wiedzę.  Kolejnym preparatem który należy stosować w przypadku słabych kopyt lub nawet prewencyjnie raz do roku przez dłuższy czas np. 3 miesiące.
 •   EquiGreen Huffitness - ziołowa, pyszna mieszanka która wzmacnia nie tylko organizm konia, ale zapobiega też stanom zapalnym kopyt i całego aparatu ruchu, wspaniale działa na sierść! Poza tym wspomaga działanie i funkcjonowanie stawu koronowego, który jest odpowiedzialny za prawidłowe zrastanie puszki kopytowej! U mnie preparat ten jest zawsze w stajni w magazynku!  

 

I tutaj od razu przejdę do kolejnego preparatu który jest zawsze u mnie i stosuje go cały rok:

 •   EquGreen Micromineral ! stosuje go codziennie. Jest to preparat który różni się od innych na rynku tym, że jest nie tylko naturalny i bez zbędniej chemii ale też uzupełnia dzienną dawkę minerałów i witamin. Nie zastępuje całej dziennej dawki, co często dzieje się w przypadku innych dostępnych preparatów. Uzupełnienie dawki nie obciąża organizmu konia, a wspomaga czyli działa prawidłowo!  

 

[product id="190, 193, 659, 901"]

 

Przejdźmy do zewnętrznej pielęgnacji kopyt: 

 

 • EquiGreen Huf-Öl   -  odżywia, poprawia strukturę i  stymuluje wzrost rogu kopytowego, uelastycznia i nadaje piękny połysk - taki opis znajdziemy przy tym produkcie, lecz ja jeszcze dodam od siebie, że olej ten jest inny niż znane mi dotychczas mieszanki, ponieważ nie zatyka porów kopyta, może ono oddychać i swobodnie wchłaniać wodę ze środowiska, co wspomaga działanie oleju, ponieważ puszka kopytowa staje się wtedy bardziej elastyczna. Można stosować go częściej niż dwa razy w tygodniu, szczególnie u koni w treningu!  

 

 • EquiGreen Strahltinktur   -   przeciw gniciu strzałki   -  czyści i wspomaga leczenie zgniłej strzałki w kopytach. Jest to mocny preparat który działa cuda w przypadku często nawracających kłopotów ze strzałkami. Jak pewnie już wiecie preparaty z siarczanem lub czysty dziegieć prowadzą do wyjałowienia strzałki i nawrotów stanów zapalnych. W tym przypadku można stosować preparat EquiGreen Strahltinktur za każdym razem, co po jakiś czasie nie będzie już potrzebne, bo stan strzałki i jej okolicy się bardzo poprawi szczególnie przy jednoczesnym podawaniu od wewnątrz  EquiGreen Huffitness!  

 

 • Silver Aid Hautschutz   -   intensywna pielęgnacja skóry, kopyt, strzałki i pęcin na bazie srebra koloidalnego. Każdy z nas ma pewnie w swojej apteczce sreberko w sprayu ;) Ten preparat warto mieć nie tylko w przypadku urazów skóry, kopyt, ale też w przypadku gnicia strzałki, lub nawet w momencie kiedy mamy konia tzw. podbitego i po wizycie lekarza lub kowala spływa nam ropa z kopyta - spokojnie można stosować go na takie miejsca co wspomaga leczenie z mojego doświadczenia!  

 

 • Klauen-Gel - naturalny plaster  - intensywnie pielęgnuje i odżywia wilgotne i miękkie rany na skórze w okolicach kopyt i pęcin, wspomagając leczenie miejsc zaatakowanych grudą. Preparat ten ja osobiście polecam stosować nie tylko w przypadku grudy, ale też właśnie w momencie kiedy gniją strzałki lub do posmarowania miejsc po podbiciu, jak również, przy słabym zrastaniu puszki kopytowej na staw koronowy - nie za często - ale można i przynosi świetne efekty!  

 

To są moje ulubione preparaty i sprawdzają się od wielu lat.

W razie pytań przed zamówieniem można skontaktować się również ze mną, poprzez wiadomość na mojej stronie na facebook Dłonie dla Koni.  

 

 

 

Autor:

Marzena Włodarczyk

specjalistka do spraw koni, fizjoterapeutka "Dłonie dla koni", dietetyczka oraz certyfikowana opiekunka zwierząt domowych, egzotycznych i dzikich.

Od wielu lat pracuje z końmi i innymi zwierzętami wspierając ich kondycję i zdrowie holistycznie.

Z ogromnym powodzeniem i skutecznością stosowała produkty cdVet i opracowywała spersonalizowane kuracje dla koni.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl