
Zadbane kopyta gwarancją prawidłowego funkcjonowania konia
Mamy czas wiosenno-letni, kopytka naszych ukochanych koni są po zimie pewnie w różnym stanie - od dobrego po średni i myślę, że czasami może być nawet kiepski.
Mało słońca, mniej ruchu w zimie i dłuższe postoje w boksie często przyczyniają się do gnicia strzałek w kopytach. Mocz w ściółce w boksie może czasem za bardzo zmiękczyć puszkę kopytową, a mało ruchu wpływa na to, że strzałka może się nam zacieśnić, co wpływa potem źle na aparat ruchu z powodu nieodpowiedniego pompowania przez strzałkę krwi do kończyny.
Powodów może być wiele, jak wiecie pewnie jako właściciele koni, że w przypadku kopytnych powiedzenie: "mieć końskie zdrowie" - jest delikatnie mówiąc nie na miejscu, bo to jedne z najwrażliwszych zwierząt na naszej planecie ;)
[product id="177, 182, 178"]
Jak zawsze zaznaczę, zanim zacznę wymieniać i polecać produkty które stosowałam i stosuje u swoich podopiecznych - najważniejsze w diecie konia jest siano i świeża woda. To dzięki tym dwóm składnikom mamy piękne mięśnie i zdrowe jelita!
Jak najmniej cukrów w diecie konia, jak najmniej paszy treściwej i mamy wizytę lekarza weterynarii tylko w przypadku szczepień i profilaktycznej kontroli.
Zapraszam Was do przeczytania artykułu na temat odtoksyczniania koni, co jest bardzo ważne w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu konia, jak również kopyt:
Jak zacząć sezon pastwiskowy u koni?
Oczyszczanie jelit i detoksykacja u koni
Oczyszczenie organizmu z toksyn - to jest pierwsze co powinniśmy zrobić dla naszego konia po zimie!
Dla koni które borykają się z tendencją do tycia, do zbierania w sobie jak gąbka cukrów, co widać po stanie kopyt:
- słaba puszka kopytowa
- pęknięcia pionowe
- poprzeczne linie świadczące o stanie przedochwatowym!
- linie te przeważnie są spowodowane dużą ilością cukru w diecie ale czasami też nie odpowiednim struganiem lub podkuwaniem. Wtedy skonsultujcie swój przypadek z fizjoterapeutą lub innym kowalem lub lekarzem.
- ciepłe kopyto - pilnie konsultacja z lekarzem pod kątem ochwatu!
- suche kopyto, kruszące się
Dla koni u których występują te objawy lub nawet część z nich polecam preparat na odtoskycznienie i oczyszczenie organizmu.
- EquGreen Huf-Tonikum (ReheX) - szczególnie dla koni które mają stan przedochwatowy lub już ochwat - na temat suplementacji przy tej chorobie i dokładnego czasu podawania produktów napiszę osobny artykuł rozszerzając wiedzę. Kolejnym preparatem który należy stosować w przypadku słabych kopyt lub nawet prewencyjnie raz do roku przez dłuższy czas np. 3 miesiące.
- EquiGreen Huffitness - ziołowa, pyszna mieszanka która wzmacnia nie tylko organizm konia, ale zapobiega też stanom zapalnym kopyt i całego aparatu ruchu, wspaniale działa na sierść! Poza tym wspomaga działanie i funkcjonowanie stawu koronowego, który jest odpowiedzialny za prawidłowe zrastanie puszki kopytowej! U mnie preparat ten jest zawsze w stajni w magazynku!
I tutaj od razu przejdę do kolejnego preparatu który jest zawsze u mnie i stosuje go cały rok:
- EquGreen Micromineral ! stosuje go codziennie. Jest to preparat który różni się od innych na rynku tym, że jest nie tylko naturalny i bez zbędniej chemii ale też uzupełnia dzienną dawkę minerałów i witamin. Nie zastępuje całej dziennej dawki, co często dzieje się w przypadku innych dostępnych preparatów. Uzupełnienie dawki nie obciąża organizmu konia, a wspomaga czyli działa prawidłowo!
[product id="190, 193, 659, 901"]
Przejdźmy do zewnętrznej pielęgnacji kopyt:
- EquiGreen Huf-Öl - odżywia, poprawia strukturę i stymuluje wzrost rogu kopytowego, uelastycznia i nadaje piękny połysk - taki opis znajdziemy przy tym produkcie, lecz ja jeszcze dodam od siebie, że olej ten jest inny niż znane mi dotychczas mieszanki, ponieważ nie zatyka porów kopyta, może ono oddychać i swobodnie wchłaniać wodę ze środowiska, co wspomaga działanie oleju, ponieważ puszka kopytowa staje się wtedy bardziej elastyczna. Można stosować go częściej niż dwa razy w tygodniu, szczególnie u koni w treningu!
- EquiGreen Strahltinktur - przeciw gniciu strzałki - czyści i wspomaga leczenie zgniłej strzałki w kopytach. Jest to mocny preparat który działa cuda w przypadku często nawracających kłopotów ze strzałkami. Jak pewnie już wiecie preparaty z siarczanem lub czysty dziegieć prowadzą do wyjałowienia strzałki i nawrotów stanów zapalnych. W tym przypadku można stosować preparat EquiGreen Strahltinktur za każdym razem, co po jakiś czasie nie będzie już potrzebne, bo stan strzałki i jej okolicy się bardzo poprawi szczególnie przy jednoczesnym podawaniu od wewnątrz EquiGreen Huffitness!
- Silver Aid Hautschutz - intensywna pielęgnacja skóry, kopyt, strzałki i pęcin na bazie srebra koloidalnego. Każdy z nas ma pewnie w swojej apteczce sreberko w sprayu ;) Ten preparat warto mieć nie tylko w przypadku urazów skóry, kopyt, ale też w przypadku gnicia strzałki, lub nawet w momencie kiedy mamy konia tzw. podbitego i po wizycie lekarza lub kowala spływa nam ropa z kopyta - spokojnie można stosować go na takie miejsca co wspomaga leczenie z mojego doświadczenia!
- Klauen-Gel - naturalny plaster - intensywnie pielęgnuje i odżywia wilgotne i miękkie rany na skórze w okolicach kopyt i pęcin, wspomagając leczenie miejsc zaatakowanych grudą. Preparat ten ja osobiście polecam stosować nie tylko w przypadku grudy, ale też właśnie w momencie kiedy gniją strzałki lub do posmarowania miejsc po podbiciu, jak również, przy słabym zrastaniu puszki kopytowej na staw koronowy - nie za często - ale można i przynosi świetne efekty!
To są moje ulubione preparaty i sprawdzają się od wielu lat.
W razie pytań przed zamówieniem można skontaktować się również ze mną, poprzez wiadomość na mojej stronie na facebook Dłonie dla Koni.
Autor:
Marzena Włodarczyk
specjalistka do spraw koni, fizjoterapeutka "Dłonie dla koni", dietetyczka oraz certyfikowana opiekunka zwierząt domowych, egzotycznych i dzikich.
Od wielu lat pracuje z końmi i innymi zwierzętami wspierając ich kondycję i zdrowie holistycznie.
Z ogromnym powodzeniem i skutecznością stosowała produkty cdVet i opracowywała spersonalizowane kuracje dla koni.