TŁUSZCZ W DIECIE PSA 0
TŁUSZCZ W DIECIE PSA

 

Tłuszcz w diecie psów

 

Tłuszcz w diecie określany jest również jako lipidy. Należy do jednego z trzech możliwych źródeł energii dla naszych czworonożnych przyjaciół (tłuszcze, węglowodany, białka).

 

Główne funkcje tłuszczu (w skrócie):

 

  • Tworzy podstawową strukturę błon komórkowych
  •  Stanowi materiał do syntezy wielu hormonów oraz substancji działających podobnie do hormonów
  • Magazynuje energię organizmu
  •  Odgrywa istotną rolę w absorpcji witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K.
  •  Istotny nośnik/polepszacz smaku

 

Tłuszcz dostarcza ponad dwa razy więcej energii niż białko i węglowodany (ok. 37 kJ / g tłuszczu w porównaniu do około 17 kJ / g białek i węglowodanów). W naszej diecie „tłuszcz” jest negatywnie kojarzony, ponieważ często wiąże się z otyłością i nadwagą.  Jednak w diecie naszego psa tłuszcz odgrywa bardzo ważną rolę i nie należy go lekceważyć. 

 

Udział tłuszczu zwierzęcego w diecie powinien stanowić około 15-25%. Jeżeli w diecie psa podawane jest zbyt chude mięso zaczyna pobierać energię z białka zamiast z tłuszczu. Białka dostarczają mniej energii niż tłuszcz. Podczas generowania energii z białek wytwarzane są odpady, które muszą być rozłożone przez wątrobę i nerki. Stanowi to duże obciążenie dla metabolizmu, co może doprowadzić do przeciążenia organów detoksykacji. 

 

Tak więc psy potrzebują szczególnie zimą i w trakcie intensywnego treningu spożywać tłuszcz w postaci tłuszczów zwierzęcych, w celu przeciwdziałaniu zimnu oraz przy wzmożonym spalaniu energii. Należy pamiętać jednak aby nie przesadzać w drugą stronę. Nadmiar tłuszczu w diecie prowadzi do nadmiernego magazynowania tłuszczu. Jeżeli podaje się więcej tłuszczu niż organizm jest w stanie strawić w efekcie może pojawić się biegunka (szczególnie w przypadku nadmiernej ilości tłuszczów roślinnych), a w ciężkich przypadkach może doprowadzić do zapalenia trzustki.

 

[product id="447"]

 

 

 

 

Tłuszcz roślinny:

 

Na diecie BARF wzrasta ilość dostarczanych kwasów Omega-6. Dlatego należy dostarczać kwasy Omega-3 aby utrzymać równowagę kwasów tłuszczowych. Tę równowagę można osiągnąć dostarczając psu do pożywienia olejów roślinnych. Są one bogate w cenne kwasy tłuszczowe. Bardzo ważne jest aby upewnić się, że podawane oleje roślinne są wysokiej jakości i pochodzą z procesu zimnego tłoczenia, ponieważ w procesie tłoczenia w zbyt wysokich temperaturach, cenne kwasy tłuszczowe utleniają się tracąc swoją wartość i mogą być rakotwórcze. Nawet przy stosowaniu karmy suchej lub mokrej karmy w puszkach należy uważać aby nie zawierały olejów roślinnych.

 

W dzisiejszym żywieniu zwierząt zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych jest  często za niska i przez to brakuje w diecie niezbędnych kwasów tłuszczowych.

 

Dla zrekompensowania braku równowagi niezbędne jest dodawanie olejów roślinnych do pożywienia. Kwasy tłuszczowe stanowią bardzo ważny składnik niezbędny do budowy błony komórkowej, kontrolują bilans wodny w komórkach oraz wspierają proces wytwarzania pewnych substancji. Ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe mają zdolność do wytwarzania i uczestniczenia w procesie powstawania innych substancji i związków endogennych np.: w procesie tworzenia większych ilości prostaglandyny.

 

Objawy niedoboru tłuszczu:

  • Sucha, łuszcząca się skóra
  • Spadek wydajności
  •  Utrata masy ciała
  • Słabe gojenie się ran
  •  Zaburzenia reprodukcyjne
  • Tendencja do egzem

 

 

Wpływ diety na zdrową równowagę lipidową:

 

Żywienie dietą BARF:

  • BARF, to „Biologically Appropriate Raw Food” - biologicznie odpowiednie surowe jedzenie, jak również „Bones And Raw Food” – kości i surowe jedzenie. Ten sposób karmienia jest najbardziej zbliżony do diety przodków naszych psów – wilków. Zawiera surowe mięso, kości, wnętrzności, zielone żołądki (żwacze, księgi), owoce oraz warzywa.
  • W tym rodzaju diety największa ilość tłuszczu pochodzi z tłuszczu zwierzęcego. Można swobodnie usuwać tłuszcz z mięsa lub dodawać go w zależności od potrzeb.
  • Jeśli pies nadmiernie przybiera na wadze należy przeanalizować plan żywienia pod kątem węglowodanów i zmniejszyć ich ilość . Jak również ilość  tłuszczu może być zredukowana. Zawartość tłuszczu nie powinna jednak być niższa niż 15%.
  • W sytuacji, w której wzrasta zapotrzebowanie energetyczne, można zwiększyć ilość podawanego tłuszczu do pożywienia, aby zapewnić psu wystarczającą podaż energii.

 

Żywienie suchą karmą

     Należy zwrócić szczególną uwagę na proces w jakim powstaje karma, jak również na zawartość substancji.

 

                  - Czy jest tłoczona na zimno?

             - Czy jest wolna od syntetycznych dodatków?

 

  • Przy suchej karmie zawartość tłuszczu możemy sprawdzić w analizie składu podanej na etykiecie. Należy pamiętać , że pies otrzymuje tłuszcz z karmą, jednak można również podawać dodatkowo tłuszcz w postaci tłuszczu wołowego (bezpośrednio z surowego mięsa lub w postaci naturalnego dodatku paszowego (Fit-BARF Rinderfett) i ewentualnie zmniejszać jego ilość jeśli pies nadmiernie przybiera na wadze.

Polecamy naturalne karmy z serii Fit-Crock

 

 

Żywienie karmą z puszki:

  • Podobnie jak w przypadku karmy suchej, ilość tłuszczu zawartą w konserwie odczytamy z analizy składu podanej na opakowaniu. Następnie możemy zdecydować czy ilość ta jest w danym momencie wystarczająca dla psa czy powinniśmy dodatkowo podawać tłuszcz.

 

    Udział tłuszczu zwierzęcego w diecie

 

Udział tłuszczu zwierzęcego w diecie powinien stanowić około 15-25% u psa, a u kota ok. 10%. Jeżeli Twój pupil zjada zbyt chude mięso (lub ubogą w tłuszcz karmę) zaczyna pobierać energię z białka zamiast z tłuszczu. Podczas generowania energii z białek wytwarzane są odpady, które muszą być rozłożone przez wątrobę i nerki. Stanowi to bardzo duże obciążenie dla metabolizmu, co może doprowadzić do przeciążenia organów detoksykacji. W przypadku złego przyswajania pokarmu lub u psów i kotów z poważną niedowagą, należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość tłuszczu mięsnego w diecie.

 

Należy pamiętać, że przy rozpoczęciu podawania tłuszczu powinno się stopniowo zwiększać jego ilość aż do zalecanej dawki. Zarówno u psa jak i u kota trzeba przeznaczyć na wprowadzenie tłuszczu zwierzęcego dużo czasu, aby organizm mógł się dostosować i w tym czasie należy też obserwować reakcję zwierzęcia. Tylko w takim przypadku można ocenić czy dany pies lub kot może przyjmować podane mu ilości tłuszczu.

Należy również pamiętać, aby do każdego zwierzęcia podchodzić indywidualnie.

 

 

Poniżej przygotowaliśmy pomocny przykład jak w prosty sposób obliczyć ile dziennie podawać np.: Fit-BARF Rinderfett Twojemu psu lub kotu, Obliczanie jest zawsze zależne od tłustości podawanego mięsa.

 


Przykład obliczeń

 

Podajesz 250 g mięsa, którego zawartość tłuszczu wynosi 12%:

250 g x 12/100 (=12%) = 30 g

 

Chcesz aby Twój pies/kot otrzymywał 21% tłuszczu:

250 g x 21/100 (=21%) = 52,5 g

 

Oblicz ile gramów tłuszczu powinieneś podawać:

52,5 g – 22,5 g – 227,5 g

 

W tym przypadku powinieneś podawać 227,5 g mięsa i do tego dodać 22,5 g Fit-BARF Rindfett. Przy takim posiłku zawartość tłuszczu stanowi 19,9%:

 

(227,5 g x 12%) +22,5 g = 49,8 g

49,8 g/250 g = 0,1992 (~19,9%)

 

 

 

Autor:

 

Anna Kowalewska

specjalista ds. psów. pasjonatka naturalnego żywienia i holistycznego podejścia do zdrowia.  Absolwentka dietetyki klinicznej, psychodietetyki, naturoterapii oraz ziołolecznictwa. Ze zwierzętami związana od najmłodszych lat. Zafascynowana kynologią od 1999 roku aktywnie biorąc udział w szkoleniach, wystawach psów oraz prowadząc hodowlę. 

 

źródło: cdVet Naturprodukte GmBH

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl