Wszoły - (wielkość od 1 do 1,5 mm), widoczne gołym okiem, bezskrzydłe owady, które w przeciwieństwie do wszy nie wysysają krwi, ale żywią się złuszczonym naskórkiem i wydzieliną gruczołów ze skóry i włosów.

 

Najczęściej problem wszołów pojawia się w okresie po zimie. 

Cykl życiowy wszy i wszołów trwa 4-6 tygodni. Samice składają jaja (około 30-60 jaj w trakcie życia samicy). Z jaj po 7-14 dniach wylegają się larwy, które po przejściu pięciu linek osiągają dojrzałość.

Wszoły przenoszone są poprzez bezpośredni kontakt między zwierzętami jak również za pośrednictwem wspólnie używanych przedmiotów (np.: grzebienie, szczotki). 

Przy intensywnych inwazjach w sierści widoczne są dorosłe pasożyty, ich jaja i larwy. Na skórze mogą pojawić się strupy i wyłysienia a nawet zmiany skórne przypominające owrzodzenia. 

Wszoły powodują podrażnienia oraz świąd. Konie stają się niespokojne, gwałtownie, ocierają się. W wyniku ocierania się koni może dojść do uszkodzeń skóry a następnie do zakażeń bakteryjnych. 

Przy zarażeniu wszołami polecamy stosowanie:

na zwierzę:

cdVet Shampoo Koncentrat - czyści sierść i skórę z zanieczyszczeń (jaja, larwy itd.) oraz koi podrażnioną skórę. 

cdVet InsektEx Pulver - proszek niszczy wszy i wszoły.

cdVet Fell & Haut Mineralspray - koi podrażnioną skórę i przyspiesza jej regenerację. 

na sprzęt, otoczenie:

cdVet Insektweg plus - natychmiastowe działanie odstraszające.

cdVet Umebungsreiniger - niszczy i odstrasza owady - do zastosowania na sprzętach (np.: grzebienie, szczotki, derki itp.) i w pomieszczeniach.

cdVet Umgebungsdesinfizerer - czyści i dezynfekuje oraz niszczy insekty ze sprzętów (np. szczotki, grzebienie).

 

profilaktycznie - w celu uniknięcia zarażenia polecamy stosowanie: 

na zwierzę:

cdVet Abwehr Konzentrat - długotrwała ochrona.

cdVet Insektweg plus - natychmiastowe, tymczasowe odstraszanie.

 

na sprzęt i otoczenie: 

 cdVet Umgebungsreiniger - niszczy i odstrasza owady - do zastosowania na sprzętach (np.: grzebienie, szczotki, derki itp.) i w pomieszczeniach.

 

Najbardziej na zarażenie wszołami i wszami narażone są starsze zwierzęta oraz z zaburzeniami metabolizmu i obniżoną odpornością. Dlatego polecamy zastosowanie dodatków paszowych wspierających metabolizm jak: cdVet Darm ReincdVet Darm Aktiv.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl