Wszoły - (wielkość od 1 do 1,5 mm), widoczne gołym okiem, bezskrzydłe owady, które w przeciwieństwie do wszy nie wysysają krwi, ale żywią się złuszczonym naskórkiem i wydzieliną gruczołów ze skóry i włosów.

 

Najczęściej problem wszołów pojawia się po okresie zimowym. 

Cykl życiowy wszy i wszołów trwa 4-6 tygodni. Samice składają jaja (około 30-60 jaj w trakcie życia samicy). Z jaj po 7-14 dniach wylegają się larwy, które po przejściu pięciu linek osiągają dojrzałość.

Wszoły przenoszone są poprzez bezpośredni kontakt między końmi jak również za pośrednictwem wspólnie używanych przedmiotów (np.: grzebienie, szczotki)

Przy intensywnych inwazjach w sierści widoczne są dorosłe pasożyty, ich jaja i larwy. Na skórze mogą pojawić się strupy i wyłysienia, a nawet zmiany skórne przypominające owrzodzenia. 

Wszoły powodują podrażnienia oraz świąd. Konie stają się niespokojne, gwałtownie, ocierają się. W wyniku ocierania się koni może dojść do uszkodzeń skóry, a następnie do zakażeń bakteryjnych. 

Przy zarażeniu wszołami polecamy stosowanie:

EquiGreen HorseCleaner - czyści sierść i skórę z zanieczyszczeń (jaja, larwy itd.) oraz koi podrażnioną skórę. 

MilbenEx - intensywnie odstrasza, czyści i pielęgnuje zaatakowaną sierść i skórę zwierzęcia. 

Fell & Haut Mineralspray - koi podrażnioną skórę i przyspiesza jej regenerację. 

Fliegenspray Konzentrat -  preparat w koncentracie skutecznie odstrasza uporczywe owady: muchy, gzy, meszki. Można go stosować na konia jak również w otoczeniu np.: stajnia padok. 100 ml koncentratu=10 litrów gotowego preparatu!!! 

InsektoVet Spray - natychmiastowa ochrona, gotowy do użycia. 

Polecamy również zastosowanie VeaVet JuckEx forte na skórę w celu złagodzenia świądu. 

 

na sprzęt, otoczenie:

insektoVet Umgebungsspray - czyści i dezynfekuje sprzęt (np.: szczotki, grzebienie, koce, posłania, sprzęt jeździecki) i w pomieszczeniach

insektoVet InsektEx Pulver - niszczy insekty i ich larwy w otoczeniu. Proszek można stosować na sierść i skórę zwierzęcia jak i w pomieszczeniach, posłaniach itp.

Fliegenspray Konzentrat -  preparat w koncentracie skutecznie odstrasza uporczywe owady: muchy, gzy, meszki. Można go stosować na konia jak również w otoczeniu np.: stajnia padok. 

 

profilaktycznie - w celu uniknięcia zarażenia polecamy stosowanie: 

Abwehrkonzentrat Pferd - długotrwała ochrona na bazie oleju z geranium i drzewa herbacianego (przez cały sezon) przed wszelkimi pasożytami, owadami, roztoczami, pchłami, wszołami.

Abwehrkonzentrat mild - długotrwała ochrona na bazie oleju z geranium i neem dla skóry wrażliwej (przez cały sezon) przed wszelkimi pasożytami, owadami, roztoczami, pchłami, wszołami. 

Singulares Knoblauchgranulat - czosnek w granulkach - regularnie stosowany nadaje skórze zapach niewyczuwalny dla zwierząt i ludzi, ale nieznośny dla insektów, dzięki czemu skutecznie je odstrasza.

InsektoVet Spray - naturalny płyn w areozolu odstraszający owady dla zwierząt i ludzi gotowy do użycia przed wyjściem ze stajni, na jazdę, na padok, trening itp. Działa natychmiastowo. Ma przyjemny, nie drażniący, delikatny ziołowy zapach.

 

Najbardziej na zarażenie wszołami i wszami narażone są starsze konie oraz z zaburzeniami metabolizmu i obniżoną odpornością. Dlatego polecamy zastosowanie dodatków paszowych wspierających metabolizm konia jak:  EquiGreen DarmRein i EquiGreen DarmAktiv.  do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl