Pasza naszych gołębi, podobnie jak nasza dieta, składa się z makro (białek, tłuszczów i węglowodanów) i mikroelementów (witamin, minerałów, pierwiastków śladowych i składników odżywczych roślin). Mikroskładniki odżywcze są ważne dla prawidłowego przebiegu wielu procesów metabolicznych. Krótkotrwały niedobór może zostać pokonany przez organizm. Długotrwały niedobór prowadzi do chorób, osłabienia układu odpornościowego i oczywiście gołębi, które nie osiągają formy rozrodczej lub do lotów oraz osłabienia młodych zwierząt.

Wielu hodowców zakłada, że przy „normalnym” karmieniu nie mogą powstać żadne wady. Jednak badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że zawartość minerałów i pierwiastków śladowych w paszach dla zwierząt dramatycznie spadła. Dlatego ciągłe karmienie odpowiednimi dodatkami paszowymi jest niezbędne, aby optymalnie dbać o zwierzęta.

Mikroelementy ze źródeł naturalnych mają znaczną przewagę nad preparatami syntetycznymi. Naturalnie pozyskiwane mikroelementy są łatwo przyswajalne przez organizm i mogą być szybciej i łatwiej metabolizowane. W ten sposób nie ma dodatkowego obciążenia dla narządów metabolicznych, takich jak wątroba.

Źródła: Davis, Donald R. (2009)  Declining Fruit and Vegetable Nutrient Composition: What Is the Evidence?  Hortscience vol. 44 (1)  Passwater, Richard A. (2006)  Why Foods Alone Are Failing Us: Znaczące spadki wartości odżywczych warzyw i owoców. Wywiad z dr Donaldem R. Davisem część 1.  Magazyn Whole Foods czerwiec 2006

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl